قتل فرزندقتل فرزند توسط پدر و مادر

قتل فرزند در تمامی جوامع جرمی غیر قابل گذشت است. حال اگر این اقدام توسط پدر و یا مادر صورت پذیرد، باعث آسیب بیشتر عواطف عمومی خواهد شد. قتل دختر اردبیلی و پسر دگرباش اهوازی و بابک خرم‎ دین از رویداد‌هایج جزایی اخیر است. در قتل، پدر بودن و یا مادر بودن مرتکب سبب تفاوت احکام می‎گردد.

حکم فرزندکشی توسط پدر

مطابق با قانون 309 قانون مجازات اسلامی،هرگاه ادعا شود که مقتول فرزند قاتل است و یا اینکه،قاتل ادعا کند پدربزرگ و یا پدر پدربزرگ مقتول است حکم قصاص به اجرا در نخواهد آمد. در واقع پدر بودن قاتل مانع اجرای حکم قصاص است. اگر چه فرزند کشی باعث جریحه دار شدن افکار عمومی است اما در قانون مانع مجازات تلقی می شود. تمامی این احکام تنها در صورتی است که پدر بودن قاتل اثبات شود. فرزند کشی چه در صورتی که پدر تنها و چه در صورتی که با همکاری،مرتکب قتل شود برای وی قصاص نخواهد داشت.

 

حکم قتل فرزند توسط مادر

برخلاف معافیت پدر از اجرای حکم قصاص،قان.نی بر معافیت مادر یافت نمی شود.مادر بودن مانع از اجرای حکم قصاص نیست. در صورت درخواست اولیاء دم مقتول،مادر قصاص خواهذ شد. تفاونی ندارد که مادر به تنهایی و یا با همدستی گروهی اقدام به قتل نموده باشد.

 

سایر مجازات ها و محرومیت های قتل فرزند

بر اساس  ماده 880 قانون مدنی فرزند کشی باعث محرومیت قاتل از ارث مقتول می شود. بر اساس قانون مجازات اسلامی هر گاه اط قصاص شخصی صرف نظر شود ولی قتل وی منجر به جریحه دار شدن افکار عمومی شده باشد شخص به حیس تعزیری محکوم می شود. مدت این محکومیت از3 تا 10 سال خواهد بود. قتل فرزند از مصاذیق بارز این حکم است.

مهریه قابلیت خرید و فروش به سایر افراد و معامله را دارد؟

برای مشاوره ی حقوقی تخصصی و بهره مندی از خذمات وکالت با مجموعه لاتک همراه شوید.
قصاص چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *