میشه از پدر شوهر مهریه رو مطالبه کرد؟

مهریه اولین توافق مالی میان  زن و شوهر است. این توافق در وهله‎ی اول هیچ ارتباطی به نزدیکان زوج ندارد. تنها در صورتی که در مراسم خواستگاری و یا در قراردادی جدا پدرشوهر پرداخت آن را تضمین کرده باشد، قابلیت مطالبه از پدر شوهر را دارد

 

آیا می توان  از پدر شوهر مهریه را مطالبه و اخذ نمود؟

از دیدگاه قانون مدني و ساير قوانين خاص وضع شده در امور خانواده و مسايل نکاح ازجمله : قانون حمايت از خانواده، پدر شوهر هیچ تکلیف قانونی به پرداخت مهريه همسر فرزند خود را ندارد. در اجرای این حکم ، شرایط در صورت دارا بودن و یا معسر بودن شوهر و همچین دارا بودن و معسر بودن پدر وی، تفاوتی نخواهد کرد.

مهریه همسر خواه عند المطالبه و خواه عند الاستطاعه باشد، تعهدی است که تنها متوجه شوهر است  و مطابق با شرایط عمومی سایر تعهدات تنها ذمه‎ی شخص متعهد را مشغول خواهد نمود. این حکم در صورتی است که شخص ثالث دیگری را که در این تعهد نقشی ایفا ننموده باشد. پدر شوهر به دلیل قرابت با همسر از طرفین و متعهدین قرارداد محسوب نمی‎شود.

صورتی که پدر‎شوهر مسئول پرداخت مهر است

اما ممکن است اشخاص دیگری از جمله پدر شوهر و یا هر شخص ثالث دیگر، در ضمن عقد نکاح و یا در در سند ازدواج و یا حتی در قرارداد لازم  دیگری خارج از سند نکاح تعهد به پرداخت مهریه نموده باشند. یا به نحو ضمانت به این صورت که پدر شوهر ضمانت پسرش را ، کرده باشد ، داخل در قرارداد شده باشد. در این صورت می‎توان به پدر شوهر بابت وصول مهریه،مراجعه نمود. به صورت کلی تنها پدرشوهر در صورتی مسئولیت دارد که ضمانت کرده باشد. گاهی ضمانت در عقدنامه و قرارداد نکاح است. گاه شفاهی است که با شاهد قابل اثبات است.

برای آگاهی بیشتر و با مشاورین حقوقی لاتک در تماس باشید.

 

ارث ‎بردن همسر صیغه ای از شوهر امکان پذیر است؟مهریه قابلیت خرید و فروش به سایر افراد و معامله را دارد؟
شرایط گرفتن مهریه از پدرشوهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *