گنج‎ یابی جرم محسوب می‎شود؟

هر شیئ که بیش از صد سال قدمت دارد ،عتیقه محسوب میشود. حفاری و شروع به عملیات عمرانی برای پیدا کردن گنج جرم محسوب میشود. این فعالیت در قانون مجازات و قوانین خاص جرم‎انگاری شده است. مجازات این کار علاوه بر توقیف عتیقه و ادوات حفاری حد اکثر 3 سال حبس می‎باشد.

آیا تلاش برای یافتن دفینه جرم است؟

شروع به جرم به معنای اقدام عملی و فراهم اوردن مقدمات عملی است که قانونا جرم است. مطابق به قانون شروع به جرم در برخی از فعالیت ها جرم‎انگاری شده است و مجازات دارد .بر اساس قانون مجازات اسلامی  و بر خلاف تصور عموم جامعه ، هرگونه حفاری و کاوش برای به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع است. مجازات شخص یا اشخاصی که با ادوات حفاری و گنج یاب و هر نوع وسایلی که در یافتن گنج موثر باشد به کاوش می‎پردازند به دو صورت خواهد بود.

صورت های مختلف گنج‎ یابی در قانون

 در صورت اول که جست‎و‎جو‎گربه مقصود خود _گنج_می‎رسد. در این شکل ضبط دفینه  و ادوات استفاده شده و در صورت نیافتن دفینه، ضبط وسایل و ادوات حفاری است .اشیا و دفینه‎ی ضبط شده به نفع و در مالکیت سازمان میراث فرهنگی درخواهد آمد. همچنین عاملان به این امر به 6 ماه تا 3 سال حبس ،محکوم خواهند شد. این حکم مربوط به زمانی است که عمل در خارج از اماکنی که در فهرست اماکن تاریخی و فهرست اثار ملی ثبت شده‎اند ، واقع شده باشد.

صورت دوم صورتی است که ،اقدام به یافتن گنج و یا دفینه در اماکن خاص باشد. در این حالت مجازات خاطی تشدید شده است. این مکان‎ها شامل محوطه های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و یا در اماکن وبقاع متبرکه ویا مکان‎های مذهبی است. در این صورت علاوه بر مجازاتهای شمرده شده‎ی فوق،خاطی، به حداکثر مجازات مندرج در قانون _3 سال حبس_ محکوم خواهد شد.

گاهی طور تصادفی اموال  تاریخی و دفینه های باستانی یا فرهنگی یافته و یا کشف می‎شود. در این صورت باید مطابق قوانین سازمان میراث فرهنگی رفتار نموده و برای تحویل این اموال به سازمان اقدام کنید، در غیر این صورت این رفتار نیز در قانون شامل مجازات خواهد بود.

پاداش تحویل اثار کشف شده

برای ترغیب به تحویل آثار تاریخی،گنج و دفینه در قانون ،مشوق‎هایی پیش‎بینی شده است.

بر اساس بند 7 و 8 قوانین و مقرارت مربوط به فلزیاب وجرایم مرتبط با حفاری غیر‌مجاز:

با تحویل دادن  اشیای عتیقه _ گنج _ و آثار تاریخی  مکشوفه حین انجام عملیات ساختمانی در محیط عمومی ، معادل نصف بهای تقویم شده به کاشف تحویل می‌شود. در صورت تحویل فلزات قیمتی و جواهرات مکشوفه _ گنج _  در ملک شخصی، معادل دو برابر بهای روز ماده خام به کاشف تحویل می‌شود. حفظ اثار ملی و تاریخی از وظایف اصلی هر شهروند است. این آثار از عناصر  هویت ملی هر کشور و متعلق به عموم است. در حفظ آثار ملی و ذفینه های تاریخی کوشا باشیم. در صورت هر گونه سوال بیشتر می‎توانید با مشاورین لاتک در تماس باشید.

 

برای بهره‎مندی از خدمات وکالت ومشاوره‎ی حقوقی و سایر خدمات حقوقی با مجموعه‎ی لاتک همراه شوید.

ارث ‎بردن همسر صیغه ای از شوهر امکان پذیر است؟مهریه قابلیت خرید و فروش به سایر افراد و معامله را دارد؟جرم گنجیابی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *