آیا به همسر صیغه ای ارث می‎رسد؟

نکاح موقت، صیغه، عقد منقطع و واژگانی از این دست ، در مقابل عقد دائم به کارگرفته می‎شود.بر اساس ماده‎ی 1075 قانون مدنی ایران: نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده باشد. بر اساس ماده 1076 همین قانون نیز این مدت باید کاملا روشن و خالی از ابهام باشد. مدت زمان صیغه می‎تواند زمان کوتاهی باشد. این زمان می‎تواند یک ساعت و یا حتی کمتر ویا زمان بلندی مانند 99 سال باشد . اگر زن و مرد در اصل عقد توافق داشته باشند اما یکی از آن دو عقد را دائم و دیگری موقت بداند،عقد نکاح مطابق را رای اصراری شماره 13 مورخ 28/6/1385 دیوان عالی کشور عقد دائم محسوب می‎شود. حال سوال این است اگر همسر و شوهر در حین عقد نکاح فوت کنند، آیا از یکدیگر ارث می‎برند.

 

 

بررسی امکان ارث‎بری همسر موقت در قوانین موضوعه ایران

 مطابق ماده 864 قانون مدنی : ” از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند ، هریک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند ” میزان ارث‎بری زن در صورت فرزند داشتن مرد یک هشتماست. در صورتی فرزند نداشتن رن ارث او یک چهارم از ترکه است.

مطابق ماده‎ی 940 قانون مدنی تنها زوجینی از یکدیگر ارث می‎برند که نکاح آن‎ها دائمی باشد. این ماده از این قرار است: ” زوجین که زوجیت آنها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشند ، از یکدیگر ارث می برند “

اما سوال دیگری که پیش می‎آید این است که آیا توافق برای ارث‎بری  یکی  از آن دو از دیگری و یا هردو از همدیگر توافقی مجاز به حساب می‎آید و یا اینکه قابل قبول نمی‎باشد. پاسخ این سوال با توجه با آمره بودن قوانین ارث و عدم امکان تغییر آن از دیدگاه قانون و شرع، منفی است. راه حل آن است که فرد برای زوجه‎ی خویش و یا زوج خود مالی را وصیت کند که این وصیت تا حد ارزش یک سوم از کل ترکه نافذ است.

 

ایا فرزند حاصل از ازدواج موقت از پدر خود ارث می‎برد؟

توارث پدر و فرزند حاصل از عقد موقت از این بحث خارج است. نظر مشهور فقها و حقوقدانان عدم تعلق سهم الارث به فرزند نامشروع است. اما فرزند حاصل از این ازدواج مشروع می‎باشد. نسب در ازدواج موقت منتقل می‎شود. بنابر این فرزند حاصل از این ازدواج از پدر خود ارث می‎برد.ارث بردن او از مادرش نیز به همین صورت است. در صورت نیاز به مشورت بیشتر مشاورین و وکلای لاتک آماده‎ی ارائه خدمات می‎باشند.

 

میشه مهریه رو فروخت؟ارث همسر صیغه ای از شوهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *