آیا مهر قابلیت خرید و فروش و یا انتقال را دارد؟

شاید تا به حال سخنی در این موضوع نشنیده باشید. و یا با هیچ شخصی که مهر خود را فروخته برخوردی نکرده باشید. اما پاسخ به این سوال از مسائل حقوقی جذاب برای بانوان به شمار خواهد رفت.  آیا مهریه آن‎ها قابلیت خرید و فروش و انتقال قبل از تشریفات دادرسی و درگیری های در دادگاه را دارد .یا اینکه مهریه حقی مالی و یا قابل اتقال نیست. دیگر اینکه آیا به طور کلی و به خودی خود مهر، دارای ارزش مالی بوده ویا فاقد آن می‎باشد .

باید به بررسی این نکته پرداخت که آیا مهریه می‎تواند از دیدگاه قانون مورد معامله قرار گیرد. بر اساس مواد 437، 471، 216،348 و سایر مواد قانونی شرایط آنچه که مورد معامله قرار می‎گیرد : مالیت داشتن، عقلایی بودن، قابل تسلیم بودن، معین بودن و انتقال پذیر بودن است. بر اساس ماده‎ی 1078 قانون مدنی مهریه باید مالیت داشته باشد. بر اساس آنچه که گذشت می‎توان گفت که مهر به عنوان یک مال قابل تسلیم، قابلیت انتقال از طریق زوجه به هر شخص و قابلیت واقع شدن در قرار داد به عنوان مورد معامله را دارا می‎باشد. فروش طلب در قانون ایران براساس مواد 98 قانون پنج ساله‎ی پنجم توسعه و ماده‎ی 1 شورای پول و اعتبار و مواردی همچون بند 3 ماده‎ی 292 قانون مدنی بلامانع است. یا توجه به آنچه که گذشت،مهریه قابلیت فروش را نیز دارا می‎باشد.این حق مانند سایر حقوق از محاکم قضایی قابل مطالبه می‎باشد.

 

وضعیت دادرسی مهریه  فروخته شده

شخصی که مهریه را بیع کرده و یا به هر طریق دیگری مهر به او منتقل شده قابلیت وصول مهر را دارا خواهد بود. او جانشین زوجه می‎باشد و حق مالی به او متقل شده است. در پاسخ به این سوال که تشریفات رسیدگی به این شکایت تشریفات حقوق خانواده است یا نه، قانون دادرسی ساکت است و به نظر می‎رسد که از آنجایی که تشکیل دادگاه‎های خانواده برای حمایت از حقوق اعضلی خانواده باشد،این مسئله باید در دادگاه مدنی پیگیری گردد.

برای دریافت اطلاعات کامل تر و یا پیگیری وضعیت پرونده‎ی حقوقی خودبا ما در ازتباط باشید.مشاورین حقوقی و وکلای لاتک آماده‎ی ارائه خدمات به شما‎ می‎باشند.

 

ارث ‎بردن همسر صیغه ای از شوهر امکان پذیر است؟قانون مطالبه مهریه

1 دیدگاه

    • دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *